بیوگرافی جمشید مشایخی

بیوگرافی جمشید مشایخی:

بیوگرافی جمشید مشایخی

نام:جمشید مشایخی
زمینه فعالیت : سینما و تلویزیون
تولد : ۶ آذر ۱۳۱۳
جاجرود، استان تهران
ملیت : ایرانی
سال‌های فعالیت : ۱۳۳۵ – تاکنون
همسر(ها) : گیتی افروز رئوفی
درگذشت : ۱۳ فروردین ۱۳۹۸


جَمشید مَشایخی (زاده ۱۳۱۳، تهران)، بازیگر صاحب سبک و پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون ایران است. وی دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر است.

جمشید مشایخی، دارای تحصیلات ناتمام در رشته تئاتر است. وی سال ۱۳۳۶ به استخدام اداره تازه تأسیس هنرهای دراماتیک درآمد و به عنوان بازیگر کار خود را در برنامه نمایشی کانال سوم غیر دولتی آغاز کرد.

با ایفای نقش در فیلم کوتاه «جلد مار» هژیر داریوش به همراه فخری خوروش جلوی دوربین رفت. او حتی به خاطر بازی سینمایی اش برای مدتی از کار تأتر اخراج شد.


بیوگرافی جمشید مشایخی

در واقع کار حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۴۹ به طور رسمی شروع کرد. بازی جمشید مشایخی در نقش انسان‌های بی رحم و همچنین نقش‌های تاریخی همچون «شازده احتجاب»، «کمال الملک» و رضا تفنگچی/خوشنویس در سریال «هزار دستان» نشانگر از توانایی بازیگری اوست.

با این حال، در کارنامه بازیگری او، نقش‌های کم ارزش و گاه بی‌ارزش نیز شاهد هستیم که به گفته خود، پذیرفتن آن نقش‌ها را برای کمک به کارگردان‌ها قبول می‌کند؛ هرچند که به کارنامه بازیگری اش لطمه وارد شود.

او در سال ۱۳۶۳، بابت بازی در دو فیلم گل‌های داوودی و کمال‌الملک، برندهٔ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر شد.


بخشی از فیلم شناسی جمشید مشایخی:
سینمایی:
* چک (۱۳۹۰)
* جرم (۱۳۸۹)
* سیزده ۵۹ (۱۳۸۹)
* زمهریر (۱۳۸۸)
* یک گزارش واقعی (۱۳۸۷)
* نسکافه داغ داغ (۱۳۸۵)
* این ترانه عاشقانه نیست (۱۳۸۴)
* یک بوس کوچولو (۱۳۸۴)
* پل سیزدهم (۱۳۸۳)
* بله برون (۱۳۸۲)
* شمعی در باد (۱۳۸۲)
* آبادان (۱۳۸۱)
* بانوی من (۱۳۸۱)

و…

دیدگاهتان را بنویسید