نمایش پیتزا جهان

 

کیا: … من فقط می‌خواستم بِهِت بفهمونم که چه‌قدر از کارت عصبانی‌ام… تو ما رو دیوونه کرده بودی. من شبا کابوس می‌دیدم. تو خواب می‌افتادم به پات التماس می‌کردم که فقط یه کلمه اسممو صدا کنی. ولی تو با صورتِ مثلِ سنگ فقط نگام می‌کردی. اون‌وقت من انقدر ضجّه می‌زدم تا از خواب می‌پریدم…

 

  ۲۳ مرداد تا ۱۳ شهریور
  ۲۱:۳۰
  ۱ ساعت
 بها: ۳۵,۰۰۰ تومان

 

: شهروز فرمانبرداری
: فرید فرمانبرداری
: محمدرضا هلال‌زاده، الناز زرینی، وحید ورسه، الهه اصغری، حسام‌الدین آریان‌فر، فرید فرمانبرداری

: پرستو ایمانی
: پریسا رفیعی
: نوید قاسمی‌پور
: عرفان خلاقی
: مژده هاتف
: شهروز فرمانبرداری
: کسری پیمانی
: عرفان خلاقی، شهروز فرمانبرداری
: روزبه ولی
: علی خادمی، محمد نیک‌زاد
: نوید قاسمی‌پور
: اتابک نوتاش، شیدرخ رهایی
: میلاد بانگی، پریا طاهری

نمایش «پیتزا جهان» اولین نمایشنامه‌ی «شهروز فرمانبرداریه» که برای نگارش آن جایزه‌ی بهترین نمایشنامه از نخستین دوره‌‌ی جشنواره‌‌ی تئاتر شهر رو دریافت کرده. در خلاصه‌ی این نمایش اومده: کیا: «من فقط می‌خواستم بهت بفهمونم که چقدر از کارت عصبانی‌ام… تو ما رو دیوونه کرده بودی. من شب‌ها کابوس می‌دیدم. تو خواب می‌افتادم به پات التماس می‌کردم که فقط یه کلمه اسمم رو صدا کنی. ولی تو با صورت مثل سنگ فقط نگام می‌کردی. اون‌وقت من انقدر ضجّه می‌زدم تا از خواب می‌پریدم…»

موضوع کار

نویسنده: شهروز فرمانبرداری کارگردان: فرید فرمانبرداری بازیگران: میلاد بانگی، پریا طاهری، وحید ورسه، الهه اصغری، حسام‌الدین آریان‌فر و فرید فرمانبرداری

مفهوم و مضمون کار

فرید فرمانبرداری گفته که فضای نمایش، روابط و مناسبات واقع‌گرایانه‌‌ست و در طراحی صحنه نیز سعی شده تا حد امکان این سبک حفظ شه.

نمایش “پیترا جهان” به نویسندگی شهروز فرمانبرداری و کارگردانی فرید فرمانبرداری از 23 مردادماه ساعت 21:30 در سالن شماره دو عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه است و بازیگران این نمایش میلاد بانگی، پریا طاهری، وحید ورسه، الهه اصغری، حسام‌الدین آریان‌فر و فرید فرمانبرداری هستند.

فرید فرمانبرداری در گفت‌وگو با خبرنگار هنرآنلاین درباره موضوع و مضمون نمایش “پیتزا جهان” گفت: این نمایش درباره درک متقابل میان آدم‌هاست، روایت گفتن‌ها و نشنیدن‌ها. درک مشترکی که وجود ندارد و تلاشی هم برای رسیدن به آن نمی‌شود. در این اثر نمایشی سؤال این است که چه‌اندازه قادریم افکار و عقاید متفاوت دیگران را بفهمیم و واکنشی به جا از خود نشان دهیم. ما جامعه‌ای پرحرف هستیم؛ اما بیشتر اوقات در عمل گفت‌وگویی میان‌مان اتفاق نمی‌افتد و بده‌بستانی وجود ندارد و در پایان، هرطرف گفت‌وگو همان است که بود.

او در ادامه افزود: به نظر می‌رسد برای فهمِ دیگری، به چیزی بیش از گفت‌وگو نیاز است؛ به نوعی همدلی، همراهی و توانایی دیدن از زاویه نگاه او. ما معمولاً جواب همه سؤال‌ها را از پیش آماده داریم و اگر گه‌گاه گفت‌وگویی هم میان‌ ما و دیگری شکل می‌گیرد نه در جهت فهم او و روبه‌رو شدن با مسأله از نگاه او که بیشتر به قصد تحمیل و تلقین همان جواب‌های از پیش آماده‌ خودمان است و پیامد این‌ها چیزی نیست جز جامعه‌ای پر از تنش، زد و خورد و نافهمی.

این کارگردان جوان با بیان اینکه “پیتزا جهان”‌ اولین نمایشنامه شهروز فرمانبرداری است که برای نگارش آن جایزه بهترین نمایشنامه را از نخستین دوره‌ جشنواره‌ تئاترشهر دریافت کرده، خاطرنشان کرد: این نمایشنامه شامل دو صحنه مجزا با فضا و شیوه روایی متفاوت است که یکی از آن‌ها میان دو پاره‌ دیگری قرار گرفته و ساختاری نو می‌سازد.

فرمانبرداری همچنین اضافه کرد: نمایش با مونولوگ شخصیت اصلی “کیا” آغاز می‌شود که از حادثه‌ای در گذشته می‌گوید و داستانی مرتبط با آن گذشته غریب برای روایت کردن در زمان حال. صحنه دوم در قالب دیالوگ میان کیا و افراد اطرافش و روایت داستانش برای آن‌ها در فضایی اساساً متفاوت از صحنه‌ نخست ادامه می‌یابد و سپس مونولوگ پایانیِ کیا که در واقع تداوم صحنه نخست است هرآنچه در دو صحنه قبل روایت شده و رخ داده را معنا می‌بخشد و ساختاری منسجم و درهم تنیده پدید می‌آورد.

او ضمن اشاره به اینکه تمرینات این نمایش حدود دو ماه و نیم به طول انجامید، درباره سبک و فضای اجرایی آن اظهار کرد: فضای اثر، روابط و مناسبات واقع‌گرایانه‌ست و در طراحی صحنه نیز سعی شده تا حد امکان این سبک حفظ شود. همچنین از موسیقی، کوتاه و به‌قدر نیاز صحنه و به منظور فضاسازی و رنگ‌آمیزی حسی استفاده شده است.

دیگر عوامل این نمایش عبارتند از: دستیار و برنامه‌ریز: پرستو ایمانی، دستیار و منشی صحنه: پریسا رفیعی، طراح صحنه: نوید قاسمی‌پور، طراح نور: عرفان خلاقی، انتخاب لباس: مژده هاتف، طراح پوستر و بروشور: شهروز فرمانبرداری، عکاس: کسری پیمانی، طراحی تیزر و ساخت تیزر: عرفان خلاقی و شهروز فرمانبرداری، مدیر صحنه: روزبه ولی، دستیاران صحنه: علی خادمی و محمد نیک‌زاد، ساخت و اجرای دکور: نوید قاسمی‌پور و گروه ساخت دکور: اتابک نوتاش و شیدرخ رهایی.

دیدگاهتان را بنویسید